PressPort logo
https://www.pressport.com/int/news/pressreleases/du%C5%84ska-ikona-designu-cyfryzuje-100-lat-tradycji-i-do%C5%9Bwiadczenia-26657

DUŃSKA IKONA DESIGNU CYFRYZUJE 100 LAT TRADYCJI I DOŚWIADCZENIA

Press release March 22, 2021 Danwood Platform Bang og Olufsen International

Timothy Jacob Jensen jest ikoniczną postacią w branży designu. Jego produkty stają się częścią naszego codziennego życia i zdobywają międzynarodowe nagrody w dziedzinie designu. Teraz Timothy zamierza zrewolucjonizować sektor projektowania.

W marcu 2021 roku Timothy wraz ze swoim studiem projektowym uruchomił nową platformę cyfrową o nazwie Designers Trust.

Pandemia koronawirusa sprawiła, że wielu z nas musiało przestawić się na nowe myślenie. Dla Timothy’ego stanowiło to okazję do zrealizowania planu nadania nowego kursu 100-letniej tradycji w dziedzinie projektowania:

Myślałem nad tą ideą od wielu lat: jak ułatwić dostęp do projektów wszystkim utalentowanym i kreatywnym designerom? Można powiedzieć, że koronawirus stał się katalizatorem, ponieważ firmy na całym świecie zdały sobie sprawę, że usługi takie jak projektowanie można kupować cyfrowo, a także zarządzać nimi w tym trybie – stwierdza Timothy.

Podczas swojej wieloletniej kariery projektanta, obejmującej aktywność w szeregu międzynarodowych instytucji edukacyjnych, Timothy miał okazję przekonać się, z jakimi wyzwaniami spotykają się projektanci pragnący urzeczywistnić swoje kreatywne pomysły. Brak powiązań i znajomości, dominacja dużych firm projektowych oraz wyzwania w sferze prawnej powodują, że wielu utalentowanych projektantów nie jest w stanie w pełni wykorzystać swojego potencjału.

Jednocześnie trzeba zauważyć, że wiele marek i firm postrzega proces tworzenia nowych produktów jako uciążliwy i zbyt skomplikowany i w rezultacie często traci możliwość zyskania inspiracji i tworzenia pięknego wzornictwa, ograniczając się do prostej zasady „róbmy to co zawsze”.

Timothy wraz z zespołem postanowił połączyć te dwie strony – projektantów i marki/producentów – którzy wspólnie mogą zmierzyć się z tym samym wyzwaniem. Chodziło o umożliwienie obu stronom wykorzystania tego, co stanowi ich najmocniejsze punkty oraz udzielenie im pomocy w dziedzinie marketingu, kwestii prawnych oraz rozwoju produktów. Wielu projektantów nie ma prawa powoływania się na własną twórczość. Nierzadko korzyści z ich kreatywności czerpią tylko producenci lub duże studia projektowe. Zapewnienie projektantom rzetelnego wynagrodzenia i możliwości powoływania się na swoje projekty stanowiło główne wyzwanie. Timothy nazywa to zasadą fairshare.

Rozwiązaniem okazała się platforma cyfrowa umożliwiająca projektantom prezentację swoich prac, a firmom zakup koncepcji lub angażowanie projektantów. Designers Trust moderuje realizację projektów i zapewnia ich jakość:

Dla mnie możliwość rozwijania umiejętności i branży, odziedziczona po moim ojcu, Jacobie Jensenie, oraz jego ojcu, Alfredzie Jensenie, była po prostu czymś fantastycznym. Często słyszymy obawy, że cyfryzacja może spowodować utratę tych cennych dawnych wartości, ale moim celem jest wykazanie, że w rzeczywistości jest na odwrót. Świat jest ogromny i piękny, a zapewnienie projektantom możliwości dzielenia się swoim talentem z całym światem oraz danie firmom dostępu do inspiracji i talentów z pominięciem standardowych kanałów jest dla mnie fundamentalnym aspektem tworzenia pięknych produktów i designu – mówi Timothy.

Designers Trust już cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno środowiska designerów, jak i firm i szkół wyższych kształcących projektantów na całym świecie. Pula kreatywności platformy rośnie każdego dnia. Przykładem jednego z talentów jest uprzedni designer marki Nokia – Alasdair McPhail, a także inni designerzy i ich koncepcje. Projektanci angażują się już w pierwsze konkursy designerskie, zarówno w kraju, jak i za granicą. W zeszłym tygodniu platformę zaprezentowano w Indiach, a w tym w Chinach.

Mamy na warsztacie mnóstwo pomysłów. Designers Trust będzie charakteryzować elastyczność oraz umiejętność przekształcania się w oparciu o wiedzę i doświadczenie użytkowników. W wielu aspektach można nas uznać za startup, który dzięki 100-letniemu doświadczeniu zaistniał w erze cyfryzacji – podsumowuje Timothy Jacob Jensen.

Aby uruchomić platformę, zespół zadbał o zewnętrzne finansowanie ze strony inwestorów. Są to przedsiębiorca z branży IT, Vagn Nielsen, który zaangażował się m.in. w takie projekty jak Boyum IT i moonsky.com, jak również doświadczony specjalista w dziedzinie marek i marketingu Claus Toftkjær, który pracował dla koncernu Carlsberg, a następnie pełnił funkcję globalnego dyrektora ds. marketingu w firmie Norske Arcus. Obaj zasiadają w zarządzie i aktywnie uczestniczą w działalności firmy.

Odwiedź Designers Trust: www.designerstrust.com

Zdjęcia: Timothy Jacob Jensen i jego ojciec, Jacob Jensen, w studiu; Timothy Jacob Jensen w studiu Hejlskov; zespół Designers Trust

Więcej informacji:

Timothy Jacob Jensen, Główny projektant: +45 30228511

Benjamin Walch, Dyrektor operacyjny Designers Trust: +45 71901944

Vagn Nielsen, Członek zarządu: [email protected]

Więcej o Timothy’m Jacobie Jensenie

Timothy Jacob Jensen prowadzi rodzinny zespół projektantów, który zdobył najwięcej nagród w skali światowej i który pracował m.in. dla polskiego oddziału firmy Danwood, koncernów Bang & Olufsen, Ecco, Gaggenau, Lufthansa, Jacob Jensen, Vertu oraz Volvo. W 2017 r. został mianowany designerem roku w Chinach, a w 2019 r. był członkiem jury konkursu iF Design Award, który jest jednym z najbardziej renomowanych konkursów dla projektantów na świecie.

Oprócz przełomowych prac w dziedzinie designu Timothy zajmuje się także działalnością edukacyjną jako profesor na Uniwersytecie Fudan w Szanghaju oraz międzynarodowy prelegent.

Timothy Jacob Jensen był dyrektorem zarządzającym firmy Jacob Jensen Design przez ponad dwadzieścia lat. W 2018 r. postanowił sprzedać swoje udziały w firmie Jacob Jensen Design. Obecnie dalej prowadzi rodzinną firmę pod marką Timothy Jacob Jensen Studios oraz Designers Trust z siedzibą nad cieśniną Limfjorden w duńskim Hejlskov.

W radzie nadzorczej Timothy Jacob Jensen Studio zasiadają m.in. były szef zgromadzenia ONZ, Morgens Lykketoft, oraz założyciel firmy Pandora Per Enevoldsen.

www.timothyjacobjensen.com

Subjects


Danwood Platform Bang og Olufsen International