PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/www-adhdseselv-dk-et-nyt-blik-p%C3%A5-adhd-21600
ad

www.adhdseselv.dk - et nyt blik på ADHD

Pressemeddelelse september 3, 2015

Den 3. september 2015 bliver det mulig at få et nyt blik på ADHD når ADHD-foreningens nye informationssite www.adhdseselv.dk åbner. Sitet består af 9 korte film om ADHD hos børn, unge og voksne.

Www.adhdseselv.dk

Her kan du med egne øjne opleve, hvad ADHD vil sige, når Khaled, Josefine og Danni usminket fortæller om livet med ADHD og lader os få et kig ind i deres hverdag. Vil du vide, hvordan ADHD diagnosen egentlig stilles? Så se med, når psykiater Jakob Ørnberg fortæller om udredning og viser, hvordan det foregår for både børn, unge og voksne. Er du nysgerrig på, hvad man kan gøre i hverdagen? Så klik ind på en af de film, hvor unge og voksne med ADHD samt forældre til børn med ADHD giver deres egne bedste råd til livet med ADHD.

Filmsitet er en del af et større projekt, ”Viden til forandring –Informationsindsats målrettet socialt udsatte og etniske minoriteter”,som netop handler om at udbrede viden om ADHD på en ny måde og til grupper, som ikke læser den traditionelle brochure om ADHD.

ADHD-foreningen har gennem flere år været opmærksomme på, at mennesker, som er socialt udsatte eller har en etnisk minoritetsbaggrund, i langt mindre grad henvender sig til ADHD-foreningen eller benytter sig af vores tilbud. Blandt foreningens medlemmer er der således også få, som har en anden baggrund end dansk. Undersøgelser har tidligere peget på, at fx børn med anden etnisk baggrund end dansk markant sjældnere er i behandling for ADHD, og at kontakten til læge og psykiatri følger et anderledes mønster for mennesker med indvandrer- og flygtningebaggrund (sammenlignet med den danske befolkning). Der er intet i forskningen, som tyder på at fx indvandrerbørn skulle have mindre ADHD end danske børn, så den store forskel bekymrer både eksperter og ADHD-foreningen. Manglende viden om ADHD kan være en årsag til denne forskel, og der er brug for et mere lettilgængeligt informationsmateriale. På www.adhdseselv.dk har udsatte grupper nu adgang til viden om ADHD - og fremfor at skulle læse om ADHD, kan de nu se, hvad det er. Mennesker, som ikke taler dansk, kan desuden se filmene i en engelsksproget version.

Ved siden af filmsitet uddanner projektet en gruppe frivillige, der skal optræde som vidensambassadører i Odense-bydelen Vollsmose. Ambassadørerne gennemgår et uddannelsesforløb og i løbet af efteråret 2015 udvikler og planlægger de frivillige, sammen med projektlederen fra ADHD-foreningen og konsulenter fra Vollsmose sekretariatet, en række formidlingsarrangementer om ADHD, hvor filmsitet også indgår. Formidlingsarrangementerne løber af stablen i foråret 2016 og her undersøger projektet, hvordan viden bedst formidles i et boligsocialt område. Erfaringerne vil kunne bruges i andre boligsociale områder i Danmark.

”Viden til forandring” er støttet af SATS puljen og løber frem til sommeren 2016. Læs mere om projektet på ADHD-foreningens hjemmeside http://adhd.dk/projekter/viden-til-forandring/ og har du spørgsmål til projektet, så skriv til projektleder i ADHD-foreningen Tine Hedegaard th@adhd.dk.

Kontakter


ad