PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/smagens-dag-s%C3%A6tter-nye-rekorder-23965
ad

Smagens Dag sætter nye rekorder

Pressemeddelelse september 26, 2017 Smag Børn Skoler Smagensdag Smagekit Sanser

Smagens Dag finder stadig sted Sidste Onsdag i September - SOS for smagsløgene - i år den 27. september. Men indholdet er nyt, anderledes og udfordrende.

Smagekit foto 2017
Gratis Smagekit til alle tilmeldte skoler

Man tager 5.400 små flasker konditorfarve, 1.800 poser knasende Rugsnacks, 36 kg tørret, granuleret vingetang fra Island, 198 kg farverige Jelly Beans – plus en masse andre interessante ting. Det putter man omhyggeligt i 1.800 kasser, såkaldte Smagekits. Og vupti – et spændende læremiddel til Smagens Dag 2017 er klar til at blive sendt ganske gratis til alle de skoler, der har meldt sig til at holde Smagens Dag 2017. 

Og her slår vi alle rekorder i år. Årets tema hedder Smag med alle sanser, og indholdet i de 1.800 Smagekits rækker til, at 90.000 elever over hele landet kan eksperimentere og blandt andet opleve,

  • at et glas æblejuice, der er farvet rødt, opleves meget sødere end et der er farvet grønt
  • at en Jelly Bean ikke smager af noget særligt, når du holder dig for næsen
  • at en Rugsnack smager forskelligt med og uden knaselyd
  • at vingetang giver en særlig umami-smag drysset på et æble
  • at en blød chips i munden smager helt anderledes end en sprød. 

Det handler med andre ord om, at børnene undersøger, hvordan de 5 sanser påvirker hinanden – og alle influerer på vores oplevelse af smagen. Det er en vigtig erfaring og læring for børnene, når de skal vælge deres mad i hverdagen. 

25 års jubilæum

Det er 25. gang, vi fejrer Smagens Dag, som på mange skoler er blevet en fast tilbagevendende tradition. Hvert år har et nyt tema og en ny vinkel på emnet smag. Når det i år har været muligt at give arrangementet et betydeligt løft, skyldes det, at vi har fået en stor donation fra Nordea-fonden over en 3-årig periode. Vi har også handlet os til gode priser på ingredienserne i Smagekittet. Det er vi alt sammen taknemmelige for. Det giver os nemlig mulighed for at nå ud til rigtig mange elever i grundskolen. 

Som sædvanlig har de to erfarne madkundskabslærere og forfattere Hanne Birkum og Kirsten Marie Pedersen udarbejdet årets nye materiale til Smagens Dag. Målgruppen er 4.-7. klasse med særligt fokus på madkundskab. 

Hvis du også er blevet lidt nysgerrig på smag og sanser, kan du se det gratis læremiddel på Smagens Dags hjemmeside www.smagensdag.dk. Du kan klikke ind på den og læse mere om Smagens Dag. 

Kontakt

Du er også velkommen til at kontakte sekretariatet for Smagens Dag på [email protected] - telefon 4360 0076 eller 2020 0076. Vi kan fortælle dig mere om, hvilke skoler der holder Smagens Dag i år. Der er massevis af gode historier rundt om i skolernes faglokaler. 

Vedhæftede fotos: Plakaten, Smagekit, Smagens Dags og Nordea-fondens logoer, børn der smager  

FAKTA OM SMAGENS DAG 2017

Bag Smagens Dag står en forening med madskribent og ph.d. Helle Brønnum Carlsen som formand. Foreningens formål er at udarbejde læremidler om smag og smagens dannelse til grundskolens 4.-7. klasser. 

Foreningens kasserer er lærer Irene Eckermann.

Læremidlerne er udarbejdet af lærerne Hanne Birkum og Kirsten Marie Pedersen.

Kontakter


Emner


Smag Børn Skoler Smagensdag Smagekit Sanser
ad