PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/secret-escapes-lancerer-pakkerejser-i-danmark-24429
ad

Secret Escapes lancerer pakkerejser i Danmark

Pressemeddelelse april 5, 2018 Luksusrejser Rejser Pakkereiser

Budgetvenlige pakkerejser med et luksuriøst touch – sådan kan Secret Escapes’ nyeste investering opsummeres. Som en af Europas førende rejsevirksomheder for luksushoteller tager hjemmesiden nu et nyt skridt og tilbyder pakkerejser med både fly og eksklusiv indkvartering til nedsatte priser i Danmark.

Secret Escapes lancerer pakkerejser i Danmark 

Budgetvenlige pakkerejser med et luksuriøst touch – sådan kan Secret Escapes’ nyeste investering opsummeres. Som en af Europas førende rejsevirksomheder for luksushoteller tager hjemmesiden nu et nyt skridt og tilbyder pakkerejser med både fly og eksklusiv indkvartering til nedsatte priser i Danmark. I samarbejde med flere skandinaviske rejsearrangører ønsker Secret Escapes at imødekomme den store efterspørgsmål på pakkerejser i Danmark. 

Rejsevirksomheden Secret Escapes sætter i år fokus på at tilbyde pakkerejser med fly og hotel i samarbejde med skandinaviske rejsearrangører. Det er en naturlig udvikling for Secret Escapes først at introducere tilbud på hoteller og dernæst pakkerejser, efter at virksomheden er blevet mere etableret på markedet. På mere modne markeder som Tyskland, Storbritannien og Holland er der stor interesse fra medlemmerne – ikke kun for at booke hoteller, men også for at rejse med Secret Escapes. Investeringen betyder øget samarbejde med udvalgte rejsebureauer, flyselskaber og hotelpartnere og dermed flere komplette pakkerejser foruden de tilbud, som hjemmesiden allerede tilbyder. 

  • Det danske rejsemarked vokser, og vi ser en større efterspørgsel på pakkerejser blandt vores medlemmer. De vil gerne både have adgang til de eksklusive hoteller, vi tilbyder, og have muligheden for at kunne booke hotel og fly i ét. Det bliver et spændende supplement, der giver vores medlemmer et større udbud af unikke oplevelser til overkommelige priser,siger Ognjen Zeric, Managing Director for Secret Escapes Skandinavien. 

Secret Escapes tilbyder op til 50% rabat på pakkerejser til forskellige destinationer – både i form af rejser i sidste øjeblik og længere ud i fremtiden. De eksklusive hoteller inkluderer alt fra romantiske boutiquehoteller i storbyen til elegante hoteller ved Middelhavet, og flyrejserne er med førende flyselskaber. De nye flash sale-kampagner sendes per e-mail til Secret Escapes’ medlemmer og kan bookes på hjemmesiden i en til tre uger. 

Secret Escapes har indtil videre over 50 millioner medlemmer på verdensplan og udbyder rabatkampagner på hoteller og rejser. I Danmark vokser interessen fortsat, og i 2017 så virksomheden en vækst på 38%, ligesom antallet af medlemmer steg med 47% til cirka 720 000 medlemmer. 

Kontakt for yderligere information:

Lars-Ola Nordqvist, Comvision, PR-ansvarig för Secret Escapes i Sverige och Danmark

070-689 11 20, [email protected]

Emner


Luksusrejser Rejser Pakkereiser
ad