PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/mensa-international-fylder-70-%C3%A5r-22955
ad

Mensa International fylder 70 år

Pressemeddelelse september 26, 2016 Socialt liv Nørder Jubilæum Foreninger Intelligens Mensa Historie

Den 1. oktober runder den første og største forening for højtbegavede et skarpt hjørne. Den anderledes, sociale forening for de to procent mest intelligente vokser stadigvæk. Også herhjemme i Mensa Danmark, hvor mange medlemmer oplever en frihed ved at kunne være mere sig selv blandt andre højt begavede.

Det er nu 70 år siden Mensa blev stiftet i Oxford, England, efter at advokaterne Roland Berril og Lancelot Ware var faldet i snak i en togkupe og derefter havde brygget på en ide om en selskabelig klub. I stedet for at samle sig om høje positioner i samfundet, som datidens konservative selskaber oftest gjorde, skulle den i stedet bringe særligt intelligente mennesker sammen, uanset uddannelse, politisk tilhørsforhold, køn eller familiebaggrund.

I dag tæller Mensa International 120.000 medlemmer i over 100 lande. Den danske afdeling blev stiftet i 1982 og har især i de seneste haft stor medlemstilgang. Foreningens formål er ligesom dengang: ”at identificere og fremme menneskelig intelligens, at opmuntre til forskning om intelligens og at stimulere et intellektuelt og socialt miljø for medlemmerne. ”.

Specielt det sociale element i foreningen beskrives som en stor gevinst for mange af de ellers meget forskellige 1580 medlemmer af Mensa Danmark. Med en særligt høj intelligens kan det være svært at få modspil i hverdagen, og det kan måske ligefrem være et socialt handicap for den enkelte. Derfor betragtes foreningens mange arrangementer rundt om i landet som et frirum, hvori man ikke behøver at lægge bånd på sin indre nørd.

Læs gerne mere på mensa.dk.

Mensa Danmarks formand: Janne Sylvest, stiller gerne op til interviews. [email protected]  70234567. Pressekontakt: Niels Ellevang, [email protected] 22380308.

Kontakter


Emner


Socialt liv Nørder Jubilæum Foreninger Intelligens Mensa Historie
ad