PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/mensa-danmark-v%C3%A6lger-aarhusianer-som-ny-formand-27487

Mensa Danmark vælger aarhusianer som ny formand

Pressemeddelelse september 28, 2023 Mensa Mensa Danmark IQ Intelligens Sociale Foreninger

Ved en ekstraordinær generalforsamling har foreningens medlemmer blandt andet skulle vælge en afløser for den afgående formand, Jakob Majkilde. Og valget faldt på Ib Daustrand Laustsen, en 57-årig ingeniør og direktør fra Aarhus.

Ib Laustsen 048 Fullsize 2x3 format

Ib Daustrand Laustsen har i adskillige år været dybt involveret i foreningsarbejdet, både som bestyrelsesmedlem og kasserer, før han stillede op til formandsvalget. Han stiller hjertens gerne op til interviews.

Mensa er en social forening for mennesker med en intelligens svarende til de øverste 2% af befolkningen. Den internationale forening tæller godt 150.000 medlemmer i over 100 lande. Den danske afdeling Mensa Danmark blev stiftet i 1982 og har især i de seneste 10 år haft stor medlemstilgang. Foreningens formål er ligesom dengang: ”at identificere og fremme menneskelig intelligens, at opmuntre til forskning om intelligens og at stimulere et intellektuelt og socialt miljø for medlemmerne. ”. Specielt det sociale element i foreningen beskrives som en stor gevinst for mange af de ellers meget forskellige 2100 medlemmer af Mensa Danmark. Med en særligt høj intelligens kan det være svært at få modspil i hverdagen, og det kan måske ligefrem være et socialt handicap for den enkelte. Derfor betragtes foreningens mange arrangementer rundt om i landet som et frirum, hvori man ikke behøver at lægge bånd på sin indre nørd.

Kontakter


Emner


Mensa Mensa Danmark IQ Intelligens Sociale Foreninger