PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/mensa-danmark-fylder-40-%C3%A5r-27353

Mensa Danmark fylder 40 år

Pressemeddelelse november 19, 2022 Mensa Mensa Danmark 40 År Jubilæum Foreninger Sociale Foreninger Intelligens IQ Nørder

De sociale forening for særligt intelligente kan i dag fejre et rundt jubilæum.

Mensa logo.

Det er 76 år siden Mensa blev stiftet i Oxford, England. På verdensplan tæller Mensa 145.000 medlemmer i over 100 lande. Den danske afdeling blev imidlertid først stiftet 36 år senere, i 1982, og det er dette jubilæum, vi fejrer den 19. november.

Foreningen har især i de seneste 10 år haft stor medlemstilgang. Foreningens formål er ligesom dengang: ”at identificere og fremme menneskelig intelligens, at opmuntre til forskning om intelligens og at stimulere et intellektuelt og socialt miljø for medlemmerne.".

Specielt det sociale element i foreningen beskrives som en stor gevinst for mange af de ellers meget forskellige 2100 medlemmer af Mensa Danmark. Med en særligt høj intelligens kan det være svært at få modspil i hverdagen, og det kan måske ligefrem være et socialt handicap for den enkelte. Derfor betragtes foreningens mange arrangementer rundt om i landet som et frirum, hvori man ikke behøver at lægge bånd på sin indre nørd.

Den store dag bliver fejret over hele landet med medlemsarrangementer. Vi skal blandt andet hygge os med quizzer, escape rooms og kage.

Mensa Danmarks formand Jakob Majkilde stiller hjertens gerne op til interviews. [email protected]  26844814.

Pressekontakt: Niels Ellevang, [email protected] 70277799.

Kontakter


Emner


Mensa Mensa Danmark 40 År Jubilæum Foreninger Sociale Foreninger Intelligens IQ Nørder