PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/m%C3%B8d-mensas-medlemmer-27287

Mød Mensas Medlemmer

Pressemeddelelse september 20, 2022 Mensa Danmark Intelligens Sociale Foreninger Nørder Begivenheder København Aarhus Roskilde Silkeborg Småkager

Mensa International fylder 76 år lørdag den 1. oktober. Og i den anledning inviterer vi alle nysgerrige til at komme forbi og høre mere om vores anderledes, sociale forening.

Mensalogo image001

Der er 117.000 potentielle medlemmer i Danmark, svarende til 2% af befolkningen. Og mange af dem ved slet ikke, at de er særligt begavede og derfor ville kunne få meget ud af at mødes medandre, der deler denne specielle egenskab.

Vi rykker derfor ud i København, Aarhus, Roskilde og Silkeborg. Her byder vi fra kl 11 til 14 på kaffe, småkager og en snak om, hvad vi egentlig render og laver, og hvorfor det giver god mening at have en forening til det. I København får vi også følgeskab af foreningerne Gifted Children www.giftedchildren.dk og Begavet med Glæde www.begavet.org .

Til arrangementerne kan man derudover, helt frivilligt, prøve kræfter med nogle opgaver af den type, som man bliver udsat for i vores adgangsgivende test. Den egentlige test tages dog ved tilmelding til et af vores testarrangementer, som afholdes i hele landet året rundt.

Nærmere informationer om arrangementerne findes på vores hjemmeside www.mensa.dk , hvor man også kan læse meget mere om foreningen.

.

Mensa er en social forening for mennesker med en intelligens svarende til de øverste 2% af befolkningen. Den internationale forening har netop fejret 75 års jubilæum den 1. oktober og tæller 145.000 medlemmer i over 100 lande. Den danske afdeling Mensa Danmark blev stiftet i 1982 og har især i de seneste 10 år haft stor medlemstilgang. Foreningens formål er ligesom dengang: ”at identificere og fremme menneskelig intelligens, at opmuntre til forskning om intelligens og at stimulere et intellektuelt og socialt miljø for medlemmerne. ”. Specielt det sociale element i foreningen beskrives som en stor gevinst for mange af de ellers meget forskellige 2000 medlemmer af Mensa Danmark. Med en særligt høj intelligens kan det være svært at få modspil i hverdagen, og det kan måske ligefrem være et socialt handicap for den enkelte. Derfor betragtes foreningens mange arrangementer rundt om i landet som et frirum, hvori man ikke behøver at lægge bånd på sin indre nørd.

Mensa Danmarks formand Jakob Majkilde stiller hjertens gerne op til interviews. [email protected]

Pressekontakt: Niels Ellevang, [email protected] 70277799.

Kontakter


Emner


Mensa Danmark Intelligens Sociale Foreninger Nørder Begivenheder København Aarhus Roskilde Silkeborg Småkager