PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/k%C3%B8b-en-bil-og-kom-helt-op-at-flyve-for-eksempel-til-new-york-23557

Køb en bil og kom helt op at flyve - for eksempel til New York

Pressemeddelelse april 5, 2017 Ferie Oplevelser FAMILIELIV Biler Bilister Fly Rejser Billige flyrejser Familie Flybilletter Forbrug Bonuspoint Brugthandel Ferieoplevelser Bil Ferieogfritid Leasing

For første gang i Danmark: Med et nyt samarbejde mellem ALD Automotive og flyselskabet Norwegian bliver det nu muligt at optjene CashPoints via Norwegian Reward, når man køber bil. Bonuspointene kan derefter veksles til en drømmerejse for hele familien. Bilerne er tidligere leasingbiler med fuld servicehistorik og kun én tidligere ejer.

ALD Carmarket Norwegian Reward biler 05.04.17

Nu kan købet af en bil bogstaveligt talt få dig helt op at flyve. ALD Automotive indleder et samarbejde med flyselskabet Norwegians bonusprogram, Norwegian Reward, så købet af en af ALD’s tidligere leasingbiler udløser tusindvis af CashPoints hos Norwegian Reward. Dermed kan købet af en bil give tilstrækkeligt mange point til at flyve hele familien til New York og tilbage igen – eller hvor drømmerejsen nu går hen.

- Vores mål er at tilbyde mobilitet til vores kunder. Med point, der kan veksles til rejser hos Norwegian, giver vi nu kunderne endnu større mulighed for at være mobile på en måde, som alle kan lide, nemlig at komme ud og se verden sammen med familie eller venner, siger Michael Jensen, der er Commercial Director i ALD Automotive i Danmark. 

Et udvalg af de bedste biler med fuld servicehistorik
Det er et udvalg af biler, der normalt sælges gennem ALD carmarket i Taastrup og Fredericia, man nu kan optjene CashPoint på. De tidligere leasingbiler er typisk mellem to og fem år gamle, har fuld servicehistorik og kun én tidligere ejer.

Lige nu kan man for eksempel vælge en Opel Insignia stationcar med plads til hele familien og samtidig optjene 8.000 CashPoints. Det bringer både mor, far og to børn på storby- eller solferie med Norwegian. Køber du en forårsklar Audi A5 Cabriolet får du 15.000 CashPoints, der kan bringe hele familien på en drømmerejse til for eksempel New York.

- Du kan så at sige fylde din nyindkøbte bil op med familie eller venner og køre til lufthavnen, hvor I alle fire kan hoppe på et Norwegian-fly og rejse til en af jeres drømmedestinationer, siger Commercial Director Michael Jensen, ALD Automotive.

Senere vil ALD Automotive udvide tilbuddet om at optjene CashPoints til også at gælde privatleasing af nye biler. Her vil pointene blive indsat hver måned på brugerens CashPoint-konto.

Over fem millioner medlemmer
Også for Norwegian Reward er der med samarbejdet med ALD Automotive tale om helt nye fordele for kunderne.

- Norwegian Reward er et af de hurtigst voksende fordelsprogrammer i Norden med over fem millioner medlemmer globalt. Vores mål er altid at tilbyde attraktive fordele og optjening af CashPoints til vores medlemmer, og vi er meget tilfredse med at have indgået en attraktiv aftale med ALD Automotive, der sørger for, at vores medlemmer bliver godt kørende. I fremtiden kan man forvente, at vi kommer til at tilbyde endnu flere forskellige og unikke tilbud, siger Brede Huser, chef for Norwegian Reward.

Ved køb af bil vil man modtage CashPoints ca. en måned senere. Tilbuddet kan ikke kombineres med andre tilbud eller rabatter og gælder kun de udvalgte biler på www.aldcarmarket.dk/norwegian. Se i øvrigt mere på https://dk.norwegianreward.com/medlemsfordele

Kontakter


Emner


Ferie Oplevelser FAMILIELIV Biler Bilister Fly Rejser Billige flyrejser Familie Flybilletter Forbrug Bonuspoint Brugthandel Ferieoplevelser Bil Ferieogfritid Leasing