PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/h-k-h-prinsesse-benedikte-bliver-protektor-for-osteoporoseforeningen-24569
ad

H.K.H. Prinsesse Benedikte bliver protektor for Osteoporoseforeningen

Pressemeddelelse maj 17, 2018 Osteoporose Susanne heering Knogleskørhed Ulla knappe Skuespilhuset Prinsesse benedikte

Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte har sagt ja til at være protektor for Osteoporoseforeningen.

OSTEOPOROSE 16 05 2018 OLEBOJENSEN 112
HKH Prinsesse Benedikte i Skuespilhuset i forbindelse med foreningens årsmøde den 16. maj, hvor Prinsessen deltog som protektor. Fra venstre mod højre ses Prinsessen, Osteorporoseforeningens præsidieformand Susanne Heering, Osteoporoseforeningens landsformand Ulla Knappe samt Prinsessens hofdame, Kristina Treschow.

”Det er en stor glæde for Osteoporoseforeningen, at Hendes Kongelige Højhed Prinsesse Benedikte bakker så aktivt op om osteoporosesagen”, siger Osteoporoseforeningens landsformand Ulla Knappe.

Landsformand Ulla Knappe håber på, at Osteoporoseforeningen med H.K.H. Prinsesse Benediktes opbakning kan få skabt endnu større opmærksomhed mod knogleskørhed til gavn for de næsten 550.000 mænd og kvinder, som af såvel Sundhedsstyrelsen som WHO skønnes at leve med sygdommen i Danmark.

”Omkring 400.000 af dem, der lever med knogleskørhed, er ikke opsporet og er derfor heller ikke i knogletabsforebyggende behandling. Det koster i sidste ende livskvalitet for titusinder af mennesker, der hvert år brækker deres knogler unødvendigt – ofte med invaliderende følger. Og det koster samfundet milliarder i unødvendige omkostninger til behandling, genoptræning og pleje. Så vi er prinsessen meget taknemmelige for den fine gestus”, slutter landsformanden.

H.K.H. Prinsesse Benedikte deltog for første gang i rollen som protektor for Osteoporoseforeningen i forbindelse med en kombineret kulturel/ faglig event i Skuespilhuset, som fandt sted den 16. maj 2018.  I forbindelse med eventen fik Prinsessen og de øvrige 300 deltagere opdateret viden om den nyeste forskning inden for knogleskørhed, foruden musikalske indslag af henholdsvis koncertpianistinde Katrine Gislinge og den folkekære komponist og sanger Peter A.G. Nielsen, som selv har haft knogleskørhed tæt inde på livet.

Fotos: Ole Bo Jensen

  

HJÆLP OG RÅDGIVNING: Osteoporoseforeningen er til for patienterne

Osteoporoseforeningen – Landsforeningen mod knogleskørhed – blev etableret i 1992 og har i dag lokalforeninger i 23 byer over hele landet.

Foreningen tilbyder hjælp og rådgivning af mennesker med knogleskørhed og tilbyder bl.a. læge- og diætisttelefon, patienttelefon foruden kvartalsvis udgivelse af medlemsbladet ”knogleskør”, der bl.a. formidler ny viden på området, oplyser om behandlingsmuligheder og anbefalinger til kost og motion samt om andres erfaringer med sygdommen. Herudover holder Osteoporoseforeningen en lang række stormøder for medlemmer og andre med interesse i knogleskørhed.

Osteoporoseforeningens lokalforeninger arrangerer desuden en lang række aktiviteter og netværksmøder, hvor man kan møde og udveksle erfaringer med ligesindede.

Læs mere om Osteoporoseforeningen på www.osteoporose-f.dk

Emner


Osteoporose Susanne heering Knogleskørhed Ulla knappe Skuespilhuset Prinsesse benedikte
OSTEOPOROSE 16 05 2018 OLEBOJENSEN 112
HKH Prinsesse Benedikte i Skuespilhuset i forbindelse med foreningens årsmøde den 16. maj, hvor Prinsessen deltog som protektor. Fra venstre mod højre ses Prinsessen, Osteorporoseforeningens præsidieformand Susanne Heering, Osteoporoseforeningens landsformand Ulla Knappe samt Prinsessens hofdame, Kristina Treschow.
Hent | 1,69 MB | 1400 x 2100 | .jpg

OSTEOPOROSE 16 05 2018 OLEBOJENSEN 109
Landsformand Ulla Knappe tager imod HKH Prinsesse Benedikte i forbindelse med årsmødet i Skuespilhuset den 16. maj, hvor Prinsessen deltog for første gang i sin egenskab af protektor for osteoporosesagen.
Hent | 1,39 MB | 1400 x 2100 | .jpg

OSTEOPOROSE 16 05 2018 OLEBOJENSEN 107
Osteoporoseforeningens landsformand, Ulla Knappe, (th) sammen med Osteoporoseforeningens præsidieformand Susanne Heering venter på Prinsessen i forbindelse med foreningens årsmøde den 16. maj, hvor Prinsessen deltog for første gang i sin rolle som protektor for osteoporosesagen.
Hent | 1,76 MB | 1400 x 2100 | .jpg

Zip og hent alle filer
ad