PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/gratis-%C3%B8konomitjek-til-andelsboligforeninger-12512
ad

Gratis økonomitjek til andelsboligforeninger

Pressemeddelelse oktober 10, 2011 Erhverv

Andelsportal.dk og Nordea indgår samarbejde om at tilbyde andelsboligforeninger i København og omegn et gratis servicetjek af foreningens økonomi.

Andelsportal

Det kan være svært at gennemskue de økonomiske detaljer i en andelsboligforening. Mange bestyrelser har måske det overordnede overblik over foreningens økonomi, men omvendt kan langt de fleste bestyrelser stadig have fordel af en endnu bedre indsigt i de muligheder og løsninger, der ligger skjult i regnskabet.

Det kan for eksempel være, at en bestyrelse ved at omlægge foreningens lån kan finde midler til nye investeringer som for eksempel altaner, eller de kan skaffe foreningen en lavere ydelse på deres lån.

Det kan alle bestyrelsere i andelsboligforeninger i København og omegn nu få overblik over ved at udnytte muligheden for at få en fagmand til at gennemgå deres økonomiske situation efter, og det er ganske gratis.

- Vi anbefaler altid potentielle andelskøbere at gennemgå foreningens økonomi grundigt sammen med en fagmand, men spørgsmålet er, hvor stor indsigt de eksisterende bestyrelser har i for eksempel hvilke realkreditlån, foreningen har, og derfor hjælper vi dem nu med et gratis økonomitjek, siger Martin Borgstrøm, der er direktør for Andelsportal.dk.

Svært at gennemskue

Mange andelsboligforeninger benytter en bankforbindelse og nogle låntyper, som er valgt af enten deres administrator eller af en tidligere bestyrelse, og derfor kender de måske ikke foreningens nuværende aftaler og muligheder i detaljer.

- Måske er der penge at spare for flere foreninger, og det tror jeg, de fleste bestyrelser ville være interesseret i. Men det er ikke, fordi jeg tror, at bestyrelserne sidder derude med skyklapper på og ikke kender til deres forenings økonomi, for det er der ingen tvivl om, at de gør. Det kan bare være meget indviklet at læse et regnskab helt ned i de mindste detaljer, og derfor gør de sig selv en bjørnetjeneste, hvis de ikke udnytter muligheden for at få en fagmand til at komme med en second opinion, siger Martin Borgstrøm fra Andelsportal.dk.

Nemmere at gennemskue

Det er Andelsportal.dk, der tilbyder økonomitjekket til andelsboligforeninger, men til at gennemføre den faglige del har de allieret sig med Nordea, som har stillet deres boligforeningsrådgivere til rådighed.

- Vi har stor indsigt i de økonomiske forhold og udfordringer i en andelsboligforening, og derfor vil vi gerne i dialog med bestyrelserne, så vi i selskab med dem kan dykke ned i deres økonomi med henblik på at give dem et bedre overblik og fortælle dem om deres muligheder, siger Winnie Worsøe, der er erhvervschef for Nordeas boligforeningsrådgivere.

I første omgang gælder det gratis økonomitjek kun for andelsboligforeninger i København og omegn. Det kan bestilles på Andelsportal.dk.

Emner


Erhverv
ad