PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/bogen-we-are-home-en-passioneret-hyldest-til-leeds-united-26523
ad

Bogen We Are Home - en passioneret hyldest til Leeds United.

Pressemeddelelse december 8, 2020 Leeds United Hyldest Oprykning Premier league 100 års jubilæum Fodboldbog We are home

Sæsonen 2019-2020 vil aldrig blive glemt for den engelske fodboldklub Leeds United, der både kunne fejre klubbens 100 års jubilæum og tilbagevenden til Premier League efter 16 års fravær.

Leeds We Are Home Bog 2020

Tidligere fodboldspiller og bogens forfatter Jørn Simmenæs fra Horsens er født med en fodbold i hjertet og har siden 1972 fulgt Leeds United i med- og mest modgang.

70´erne var klubbens første storhedstid med engelske mesterskaber og dengang regnet for at være et af de bedste hold i Europa. Alle husker navne som Billy Bremner, Peter Lorimer, Eddie Gray, Allan Clarke og Norman Hunter. Mesterskaber i 1969, 1974 og senest i 1992. Seneste storhedstid var i 2000-2001 sæsonen, der sluttede i Champions League semifinalen mod Valencia CF. 

I dag i Premier League, 48 år senere, er det navne som Patrick Bamford, Kalvin Phillips, Stuart Dallas, Lian Cooper og Luke Ayling, som er de bærende kræfter og nye stjerner. Det er disse spillere og sæsonen 2019-2020, som bogen handler om.

- Jeg ønsker med bogen "We Are Home" at sikre, at sæsonen 2019-2020 og alle 46 kampe for altid vil blive husket, ned i mindste detalje. Jeg har siden sommeren 2018 haft min egen My Leeds Blog på Facebook og skrevet flittigt om kampene. Efter 16 års fravær fra Premier League, var det stort for os alle, da vores argentinske manager Marcelo Bielsa og spillerne i juli 2020 sikrede klubben en fortjent tilbagevenden til Premier League, endda i samme sæson, som klubben kunne fejre sit 100 års jubilæum. Det er årsagen til, at jeg fik lysten til at skrive bogen og forevige den fantastiske sæson, fortæller Jørn Simmenæs, som udover at være foredragsholder og arrangør af fodboldrejser, nu også kan kalde sig forfatter.

En bog for alle
De 202 sider i bogen er fyldt med alt godt for enhver Leeds fan og sågar også for fodboldelskere generelt. Leeds United og fodbolden har været inde i en udvikling, som forfatteren sætter stor pris på. Det er underholdende og offensivt angrebsfodbold, nogle kalder det endda for "overfaldsfodbold".

- Titlen kunne også være "Hvordan udvikler du din klub til at få succes?". Det kunne være til nyttig inspiration og viden for klubber i sportens verden, det uanset om man gerne vil fra Serie 3 til 2 eller fra Jyllandsserien til Danmarksserien. Hele processen beskrives i bogen, ligesom der findes statistik fra sæsonen, referat fra alle 46 kampe plus et par bonuskampe, lidt om klubbens historie, synspunkter undervejs, en tak til ledelsen, hilsner fra personligheder i Leeds og mindeord til de tre helt store Leeds legender Norman Hunter, Trevor Cherry og Jack Charlton, som gik bort i 2020, fortæller Jørn Simmenæs, der håber, at bogen vil være den første af flere om Leeds United og om fodbold generelt.

For mere information:
Jørn Simmenæs
+45 2511 9925
[email protected]

Kontakter


Emner


Leeds United Hyldest Oprykning Premier league 100 års jubilæum Fodboldbog We are home
ad