PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/2-ud-af-5-andelshavere-frygter-for-foreningens-%C3%B8konomi-11493
ad

2 ud af 5 andelshavere frygter for foreningens økonomi

Pressemeddelelse januar 6, 2011 Økonomi

Dystre forudsigelser for økonomien i mange andelsboligforeninger påvirker også andelshavernes tro på fremtiden. En undersøgelse blandt brugerne på Andelsportal.dk viser, at over 40 procent er bekymret over deres forenings økonomiske situation.

Flere andelsboligforeninger var i løbet af 2010 på randen af konkurs. Mærkværdige låntyper med såkaldte swap-aftaler, rentetrapper og uforståelige økonomiske aftaler betød, at en række andelsforeninger stod med en næsten uoprettelig gæld. Det har fået flere eksperter til spå et økonomisk vanskeligt år for de hårdest ramte foreninger.

Andelshavere er bekymrede
Tendensen afspejler sig tydeligt blandt Andelsportal.dk’s brugere. Hele 42 procent har svaret ja til, at de er bekymrede over deres forenings økonomi.

- Når vi taler med andelshaverne, kan vi tydeligt mærke, at der er en generel utryghed for deres økonomiske fremtid. Medierne har svømmet med skrækhistorier, og det bekymrer selvfølgelig mange, fortæller Martin Borgstrøm, der er administrerende direktør for Andelsportal.dk

Kan sove trygt om natten
Men på trods af situationen har langt de fleste andelshavere faktisk ikke noget at frygte.

- Heldigvis har mange foreninger været ganske fornuftige til at vælge de rigtige låntyper. Vi hører ofte fra bekymrede andelshavere, som faktisk sidder ganske fornuftigt i det. Mit bedste råd er, at man søger professionel hjælp, hvis man er i tvivl, siger Martin Borgstrøm.

Tallene stammer fra en afstemning på Andelsportal.dk. Brugerne har fået spørgsmålet ”Er du bekymret over din boligforenings økonomi?” Til det svarede 42 procent ja. Undersøgelsen bygger på 204 respondenter.

Emner


Økonomi


ad