PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/pressreleases/%C3%A6ldre-p%C3%A5-m%C3%A5leb%C3%A5ndet-11195
ad

Ældre på målebåndet

Pressemeddelelse oktober 12, 2010 Helse

Osteoporoseforeningen sætter i anledning af dansk og international Osteoporosedag den 20. oktober fokus på ryggen og konsekvenser af rygsammenfald på grund af knogleskørhed. Dagen markeres blandet andet med en måleevent, hvor ældre over hele landet måles fra top til tå. Formålet er at sammenligne deltagernes højde med deres pasmål. Tab af kropshøjde på mere end 4 centimeter er nemlig tegn på rygsammenfald og ikke bare et alderstegn, som mange fejlagtigt tror.

I samarbejde med ældrecentre, sundhedscentre og aktivitetscentre over hele landet sætter Osteoporoseforeningen den 20. oktober fokus på uopdaget knogleskørhed (osteoporose).

550.000 danskere har knogleskørhed i større eller mindre grad. Heraf er 90.000 diagnosticeret og i behandling. Men har man knogleskørhed uden at vide det, så man kan gøre noget aktivt for at forhindre sygdommen i at udvikle sig, har man unødig forøget risiko for at brække sine knogler.

Hvert andet brud, der rammer personer over 50 år, skyldes knogleskørhed. Risikoen for at brække knoglerne stiger markant efter første osteoporotiske brud - helt op til 1100%. Halvdelen af alle disse brud kan imidlertid forebygges ved rettidig indsats.

Lumske rygbrud

Tab af kropshøjde er ofte tegn på, at man har sammenfald i ryggen på grund af knogleskørhed. Sammenfald af ryghvirvlerne er en af de mere lumske konsekvenser af en stigende porøs knoglemasse, for i modsætning til andre typiske osteoporotiske brud som fx brud på underarm, håndled, lårben og hofter opdages brud på rygsøjlen langt fra altid. Det skyldes blandt andet, at de smerter, som brud på rygsøjlen medfører, kan forveksles med ’almindelige rygsmerter’, som har det med at fortage sig et stykke tid efter bruddet. Ved sammenfald af flere ryghvirvler er kroniske smerter dog ofte uundgåelige.

Endelig er der stadig mange, som tror, at højdetab er en naturlig ting af det at blive ældre.

Har man først fået et rygbrud, er der stor risiko for at få endnu et inden for et år, hvis ikke sygdommen bremses i tide. Rygbrud er alvorlige, fordi de ud over højdetab medfører pres på de indre organer, smerter, problemer med at passe sit tøj eller nå op på steder, man tidligere har kunnet nå.

Raske måles

13 steder i landet har Osteoporoseforeningens lokalafdelinger inviteret raske ældre til at møde op med deres pas og få målt deres højde. 12 måneder senere vil foreningen ved en lignende aktivitet måle de samme mennesker igen.

’Formålet med denne event er at sætte fokus på, hvor relevant det er at sætte flere ressourcer ind på at opspore knogleskørhed på et tidligt stadie’, siger Landsformand Ulla Knappe fra Osteoporoseforeningen. ’Vi er sikre på, at vi i forbindelse med eventen kommer til at finde indtil flere, som har tabt højde i forhold til oplysningerne i deres pas, og vi er ligeså sikre på, at vi vil opleve mange, som igen vil have tabt højde, når vi gentager målingen om et år, hvis der ikke sættes ind med forebyggelse. Knogletab og deraf følgende brud kan nemlig undgås, hvis man ved, hvordan man passer på sine knogler eller er opmærksom på risikofaktorerne i tide’, forklarer Landsformanden.

Ud over selve målingerne vises der på de enkelte steder film om knogleskørhed, forebyggelse og behandling, og Osteoporoseforeningens lokalformænd vil være til stede under hele arrangementet.

Alle er velkomne til at komme og overvære målingerne, se filmen og tale med foreningens repræsentanter.

Kend risikofaktorerne

Knogleskørhed kan i en vis udstrækning forebygges med motion og sund kost, der er rig på kalk og vitamin D. Alle bør selvfølgelig leve knoglevenligt, men nogle er i større risiko for at få knogleskørhed end andre.

Man bør derfor være bekendt med de mest almindelige risikofaktorer:

  • Tidlig overgangsalder (før 45-års alderen)
  • Nuværende eller tidligere behandling med binyrebarkhormon (prednison) i en dosis over 5 mg/dag i mere end 3 måneder (eller en dosis svarende hertil, i alt 450 mg per år) uden sideløbende tilskud af kalk og vitamin D.
  • Mor, far eller søskende har knogleskørhed
  • Tidligere eller nuværende anoreksi, forhøjet kalkstofskifte eller leddegigt
  • Knoglebrud efter ”uskyldige” fald
  • Begyndende rundryggethed eller tab af højde

Har man en eller flere af ovennævnte risikofaktorer, bør man bede sin læge om henvisning til en knoglescanning.

Tid og sted for måleeventen den 20. oktober (med mindre andet er angivet)

Alle er velkomne til at komme og overvære målingerne, se filmen og tale med foreningens repræsentanter.

Nyborg         PS: 14. Oktober       Kl. 15 – 19                Borgerforeningens Hus, Nørrevoldgade 63, Nyborg

Silkeborg                                      Kl. 13 – 15                 Aktivitetscentret, Rosengårdcentret, Tulipanvej 2,Silkeborg

Esbjerg        PS: 21. Oktober       Kl. 9.30 – 12              Kultur- og Fritidshuset, Skolegade 54, Esbjerg

Varde/Årre                                   Kl. 9-11                     Helle Hallen, Vrenderupvej 40 C, Årre                                        

Vejle                                              Kl. 10 – 12                 Sofiegården, Sofievej 2-4, Vejle

Skive                                             Kl. 14.30 – 16.30        Møllegården, Møllegade 5, Skive

Århus                                            Kl. 10 – 12                  Lokalcenter Gellerup, Gudrunsvej 80, Århus

Randers                                        Kl. 14 – 15.30             Randers Sundhedscenter, Vestervold 4, Randers

Grenaa                                           Kl. 10 – 11.30             Grenaa Apotek, Kannikegade 12, Grenaa

Tversted                                        Kl. 13.30 - 15.30         Mariebo Ældrecenter, Tannisbugtvej 24, Tversted, Bindslev

Thisted                                          Kl. 15 – 16                  Dragsbækcentret,  Simons Bakke 37, Thisted

Emner


Helse


ad