PressPort logo
https://www.pressport.com/dk/news/files/k%C3%A6rlighed-i-kaos-logo-28707

Kærlighed i Kaos logo

Billede

Kærlighed i Kaos logo

Kærlighed i Kaos logo
Hent

Filtype: .jpg
Størrelse: 0,73 MB
Dimension: 669 x 3856

Pressemeddelelser


Kærlighed i Kaos® får international anerkendelse

Pressemeddelelse juni 7, 2017
Ny forskningsartikel slår fast, at ADHD-foreningens danske forældretræningsprogram kan være med til at imødekomme samfundets stigende behov for at hjælpe familier med ADHD.

Omkostningseffektiviteten af Kærlighed i Kaos® - det danske evidensbaserede forældretræningsprogram

Pressemeddelelse januar 5, 2016
Kærlighed i Kaos logo Første version af SFI's arbejdspapir "DO VOLUNTEERS REDUCE THE COSTS OF PARENT TRAINING PROGRAMS? A cost-effectiveness analysis of Caring in Chaos” er nu ude, og selvom der fortsat arbejdes videre på analysen, så peger den på, at Kærlighed i Kaos® er lige så virkningsfuldt som lignende forældretræningsprogrammer, men at virkningen opnås til en lavere omkostning

Ny effektiv indsats for forældre til børn med ADHD

Pressemeddelelse maj 26, 2015
Kærlighed i Kaos logo ADHD-foreningens forældretrænings-program Kærlighed i Kaos (KIK) er med støtte fra TrygFonden blevet videnskabeligt effektmålt af SFI, der finder klar evidens for, at indsatsen skaber positive forandringer i familierne. SFIs forskningsrapport med resultaterne af effektmålingen offentliggøres d. 26. maj 2015.